Kolejny raz będziemy namawiać Rodziców Kubusiów do czytania dzieciom.

Jak przezwyciężyć trudności, gdy dziecko nie chce słuchać ani czytać książek?
Jeszcze przed narodzinami dziecka obiecywałaś sobie, że książki będą ważnym elementem jego życia. Od małego będziesz mu czytała na głos, później twoje dziecko samo chętnie będzie sięgać po książki. Planowałaś także piękną biblioteczkę w dziecięcym pokoju… jednak rzeczywistość okazała się inna. Syn nie chce słuchać, jak mu czytasz, a córka wzdryga się na samą myśl, że miałby sama sięgnąć po jakąś książkę.
Twoje dziecko nie chce słuchać czytania?
Oto kilka wskazówek, które mogą być przydatne:
Czytasz za szybko. Gdy czytasz wolno, spokojnym tempem, dziecko ma szansę wyobrazić sobie, o czym jest historia.
Nie pokazujesz ilustracji. Obrazki są dla dzieci równie ważne jak tekst!
Czytasz o złej porze. Być może czytasz dziecku przed snem, a ono jest bardziej skupione po śniadaniu lub w południe. Sprawdź, która pora jest najlepsza dla twojego dziecka.
Tematyka książki nie jest interesująca dla dziecka. Staraj się czytać dziecku książki, które samo ci wskazuje lub te związane z jego zainteresowaniami.
Nie intonujesz. Czytając, zmieniaj głos, wcielaj się w bohaterów i przede wszystkim nie przynudzaj!
Pamiętaj, głośne czytanie doskonale wpływa na rozwój twojego dziecka! Dlatego przyłóż się do tej czynności i nie traktuj jej jako swój obowiązek. To ma być czas budowania i zacieśniania więzi między wami.

Pomysły pochodzą ze strony projektu „Mała książka – wielki człowiek”

Bardzo zachęcamy Państwa do poszerzania horyzontów Kubusiów, do tego aby ich zainteresowania wychodziły poza bezpośrednie otoczenie. Czytanie bowiem pomaga spojrzeć na świat nie tylko z własnej perspektywy. Dzięki niemu można zdobyć i uzupełnić wiadomości, a istotną umiejętnością współczesnego człowieka jest umiejętność uczenia się, bo przecież rozwijamy się przez całe życie.
W obecnym czasie, czasie cyfryzacji dominuje przekaz oparty na obrazach, natomiast informacje czytane pozostają w naszych umysłach na dłużej.
Prof. kognitywistyki z University of California w Berkeley Anne E. Cunningham udowadnia, że ludzie regularnie czytający osiągają wyższe wyniki w testach na inteligencję.
Ich predyspozycje poznawcze pozostają wysokie do późnej starości.

Tym razem zachęcamy do poszerzania horyzontów w dziedzinie przyrody. Różne zjawiska przyrodnicze rozbudzają pasję poznawczą i badawczą oraz rozwijają zainteresowanie światem ożywionym i nieożywionym. Bardzo ważne jest też, by od najmłodszych lat rozbudzać w dzieciach świadomość ekologiczną. Dzieci wyrastające w środowisku, w którym zwierzęta i cała przyroda będą traktowane z szacunkiem, jako coś cennego, również w swoim dorosłym życiu będą zwracać baczniejszą uwagę na ekologiczne konsekwencje swojego zachowania.
Jest to przekonanie bliskie naszemu sercu, które towarzyszy nam w codziennej pracy z Kubusiami.

A zatem polecamy:

opis wydawcy znajdziecie Państwo po kliknie

A zatem miłego czytania, oglądania i rozmawiania.