Szanowni Państwo

To już drugie Święta Wielkanocne, podczas których nie odbywają się w przedszkolu zajęcia umuzykalniające z akompaniamentem. Mam jednak nadzieję, że  muzyka i w tym okresie  będzie towarzyszyć Państwu i dzieciom.

Piosenki o tematyce świątecznej i wiosennej oraz ich opracowania a także wiele zabaw rytmiczno-ruchowych znajdziecie Państwo m.in. na You Tubie na kanałach: “W podskokach”,  ,,Basik 889”,  ,,Centrum Edukacji Artystycznej Anna Machmar”, ,, EduMuz’’ Maria Zofia Tomaszewska,   ,,Edu Anima”,  “Muzykalna Sowa”,  ,,Ogólnopolski Program Kraina Muzyki – przedszkole i szkoła” Karolina Szczerbakowska – Biniszewska, ,,Śpiewające Brzdące”,  ,,MuzyKat Muzykalnie dla Dzieci”,  ,,Pan od rytmiki”.  Wybór jest naprawdę ogromny.

Moje propozycje na najbliższe dni to:

Dzieci 3-letnie piosenka z zabawą ruchową ,, Słonko zaświeciło”

Dzieci 4- i 5- letnie piosenka ,, Maszeruje Wiosna”. Można jej wysłuchać w wielu różnych wykonaniach.

Dzieci 6-letnie ,,Kwiecień – Plecień”.

Przygotowując się z dziećmi do okresu świątecznego wprowadziłam we wszystkich grupach piosenki związane tematycznie z Wielkanocą. Słuchaliśmy kilku piosenek: ,,Wielkanocny koszyczek”, ,, Pisanki ” oraz ,,Piosenka Wielkanocna”. Polecam do posłuchania i nauki: “Wielkanocne idą święta”. Piosenka może być wykorzystana w każdej grupie wiekowej.

Dzieci 6-letnie rozpoczęły w marcu naukę poloneza do muzyki W.Kilara. Na stronie ,, Adam Sztaba – O Muzyce” znajdziecie Państwo ten utwór oraz jego omówienie ze szczególnym uwzględnieniem instrumentów orkiestry symfonicznej. Film będzie dla dzieci wspaniałym uzupełnieniem naszego krótkiego omówienia grup instrumentów orkiestrowych. Wiedza, którą przekazuje maestro Sztaba wykracza poza zakres programu umuzykalnienia dzieci w wieku przedszkolnym.

Niezmiennie polecam, bez względu na porę roku, Instytut Tańca i Muzyki, który na swoim kanale Youtube zamieszcza m.in. krótkie, edukacyjne filmiki poświęcone poszczególnym instrumentom orkiestry symfonicznej. Jestem przekonana, że jest to bardzo wciągający temat, który zainteresuje nie tylko małe dzieci.

Polecam również animowane bajki muzyczne dla dzieci najmłodszych i nieco starszych np.: ,,Kopciuszek”, ,,Jaś i Małgosia” lub bajeczki z serii Ptasie przygody.

Na zakończenie pragnę Państwu i dzieciom złożyć serdeczne życzenia spokojnych, radosnych Świąt Wielkiej Nocy. Dużo zdrowia i nadziei, że to już ostatnie nietypowe Święta.

Małgorzata Reych